UCHWAŁA NR XIII/62/2004 |
UCHWAŁA NR XIII/62/2004 RADY POWIATU W PIŃCZOWIE z dnia 26 lutego 2004 roku
w sprawie uchwalenia Strategii Bezpieczeństwa Powiatu Pińczowskiego na 2004 rok
Na podstawie art.4 ust.1 pkt 15i art.12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91 poz. 578 z późniejszymi zmianami) §9 ust.11 Statutu Powiatu Pińczowskiego uchwala się co następuje:§ 1 Uchwala się strategię bezpieczeństwa powiatu pińczowskiego na 2004 rok. § 2 Strategia określona w §1 stanowi załącznik do niniejszej uchwały. § 3 Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu. § 4 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Powiatu mgr Zbigniew Kierkowski
STAROSTA PIŃCZOWSKI KOMENDANT POWIATOWY POLICJI W P I Ń C Z O W I E
“Służyć i chronić”
STRATEGIA BEZPIECZEŃSTWA POWIATU PIŃCZOWSKIEGO W 2004 ROKU .
Pińczów, styczeń 2004 PRZESŁANIE Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom zamieszkującym powiat , a także ochrona ich mienia mogą być zrealizowane tylko w oparciu o zintegrowane współdziałanie instytucji i podmiotów funkcjonujących na terenie pięciu gmin tworzących powiat oraz jednostek podległych strukturalnie Starostw u Powiatowemu w Pińczowie i Policji..Komisja Bezpieczeństwa i Porządku realizując nałożone zadania przedkłada Powiatowy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego przyjmując jednocześnie za cel działalności przeciwstawienie się przemocy, strachowi i przestępczości. Zbyt często bo zbyt wiele zła ma miejsce wokół nas. Przybiera ono różnorodne formy – dorośli przeciw dzieciom, dzieci przeciw dorosłym i w końcu dzieci przeciw dzieciom. Odnotowujemy kolejne akty agresji zawsze kierowanej przeciwko słabszym .Taki wymiar zła poraża bo w każdej chwili sami możemy stać się jego ofiarą. W przeciwieństwie do wielkiej, spektakularnej przestępczości, o której do wiadujemy się nieustannie choćby z mediów, codzienne zło mamy na wyciągnięcie ręki. Za rogiem ulicy, na szkolnym korytarzu, w pobliżu klatki schodowej naszego bloku, na autobusowym przystanku.Dla przeciętnego mieszkańca powiatu pińczowskiego zagrożeniem najpoważniejszym, bo rzeczywistym jest powszechne chamstwo, chuligaństwo, wandalizm, demonstrowane publicznie zachowania nacechowane brutalnością i wulgarnością.. Z nimi musimy podejmować walkę już na poziomie ulicy czy parku. Tu gdzie ono się rodzi i gdzie faktycznie nam zagraża , gdzie pozostawione bezkarnie rozwinie się w formy coraz bardziej zaawansowane, coraz trudniejsze do zwalczania powodujące w konsekwencji ogromne straty społeczne i ekonomiczne.Nie mamy zamiaru się z tym godzić, podejmujemy to wyzwanie. Poprawę bezpieczeństwa miasta i jego mieszkańców traktujemy jako jeden z nieodzownych czynników cywilizacyjnego rozwoju Powiatu Pińczowskiego. Realizując tą strategię zdecydowani jesteśmy konsolidować wokół nakreślonych celów wszystkic h, którzy pragną być z nami przeciw złu. Temu zadaniu podporządkowujemy naszą wolę, możliwości kierowanych przez nas instytucji oraz środki, którymi one dysponują.“Chronić i służyć ludziom ” – niech określają rolę jaką w tym procesie przyjmujemy na siebie.
KOMENDANT POWIATOWY POLICJI STAROSTA PIŃCZOWSKI w Pińczowie. nadkom. mgr Jan Kowalski dr inż. Andrzej Kozera
Pińczów ______ styczeń 2004 r.
ANALIZA ZAGROŻEŃ Na terenie Powiatu Pińczowskiego 2003 roku stwierdzono łącznie 969 przestępstwa, tj. o 148 więcej niż w roku poprzednim. Stan przestępczości na podległym terenie zdominowany jest przede wszystkim poziomem czynów o charakterze kryminalnym, stanowiących ok. 45 % wszystkich stwierdzonych przestępstw. Do najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa kategorii przestępstw zaliczają się: bójki, pobicia, rozboje, kradzieże, kradzieże z włamaniem i kradzieże pojazdów. Tego rodzaju czyny kształtują w dużej mierze odczucia społeczne obywateli, a także wpływają na ocenę skuteczności pracy Policji. Jak wynika z posiadanych danych w roku 2003 r. nieletni na terenie Powiatu popełnili ogółem 53 przestępstwa . Z powyższych danych wynika że czyny popełnione przez nieletnich w stosunku do ogółu zaistniałych przestępstw w roku 2003 wyniosły 5,5%. Zdecydowaną większość czynów karalnych popełnili nieletni w wieku 13-15 lat, uczniowie szkół gimnazjalnych W porównaniu z rokiem 2002 odnotowano nieznaczny spadek ilości przestępstw popełnianych przez nieletnich. Należy to ocenić jako przejaw pozytywny ze strony otwarcia się szkół i nauczycieli na współpracę z policją w zakresie zabezpieczania czasu wolnego po lek cjach dla młodzieży.Poważnym problemem jest spożywanie alkoholu, i aktywność nieletnich w patologicznych podkulturach młodzieżowych Są to przeważnie grupy kilkuosobowe, bez określonej struktury i hierarchii, a ich skład nie jest stały. Gromadzą się na terenie osiedli mieszkaniowych, przebywając na klatkach schodowych, w piwnicach, itp. Demonstracyjnymi zachowaniami nacechowanymi siłą i wulgarnością w istotny sposób przyczyniają się do atmosfery zagrożenia i podnoszą poziom strach mieszkańców. Analiza przyczyn podejmowanych interwencji domowych wskazuje, iż blisko 80% z nich dotyczyła przemocy w rodzinie. Większość z tych przypadków wynikało W okresie roku 2003 na drogach powiatu pińczowskiego odnotowano 48 wypadków drogowych w których śmierć poniosło 2 osoby i 47 doznało obrażeń ciała. W omawianym czasookresie odnotowano również ogółem 198 kolizji drogowych Powodem znacznej liczby wypadków i kolizji były głownie alkohol , nadmierna prędkość , niezachowanie należytej ostrożności przez pieszych. Na podstawie analiz można wysnuć wniosek, iż najbliższych latach, skala tych zagrożeń może wzrastać. W oparciu o powyższe ustalenia oraz wyniki badań opinii społecznej można wskazać następujące, główne zagrożenia:
CELE STRATEGICZNE W 2004 roku przyjęto do realizacji zgodnie z założeniami Komendy Głównej Policji zadania, z których najważniejsze do realizacji we współpracy z władzami powiatowymi i samorządowymi są :
Mając na uwadze wymienione zadania oraz uwarunkowania wynikające z analizy zagrożeń oraz przeprowadzonych badań opinii społecznej na terenie Powiatu Pińczowskiego zasadnym jest postawienie następujących celów strategicznych planowanych przedsięwzięć :
w zakresie profilaktyki i zwalczania zagrożeń
PARTNERZY I ŹRÓDŁA FINANSOWANIA W celu skutecznej realizacji zakładanych celów niezbędne jest współdziałanie wielu podmiotów. Szczególne znaczenie wśród nich zajmują władze samorządowe i Policja. Znaczną pomoc w działaniach, głównie o charakterze prewencyjnym, udzieli Straż Miejska i Straż Leśna, Pińczowskie samorządowe Centrum Kultury. W działaniach profilaktycznych konieczne jest współdziałanie m.in. z przedstawicielami szkół, organizacji pozarządow ych, związków wyznaniowych, wolontariatem itd.Źródłem finansowania będą środki własne podmiotów realizujących, dotacje celowe, darowizny osób fizycznych i prawnych.
|
Powiat Pińczowski |