UCHWAŁA NR XIII/63/2004

Wersja do druku

UCHWAŁA NR XIII/63/2004

RADY POWIATU W PIŃCZOWIE

z dnia 26 lutego 2004 roku

 

 

w sprawie utworzenia Samorządowego Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia w Chrobrzu

 

 

Na podstawie art.4 ust.1 pkt 7 w związku z art.12 pkt 8 lit.i ustawy z dnia
5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578
z późn. zm.) §9 pkt 11 Statutu Powiatu Pińczowskiego oraz art.9 ust.1 ustawy
z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. Nr 114, poz.43 z późn. zm.) – Rada Powiatu uchwala
co następuje:

§1

Tworzy się Samorządowy Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia
w Chrobrzu.

§2

Wykonanie uchwały zleca się Zarządowi Powiatu w Pińczowie.

§3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady Powiatu

Zbigniew Kierkowski

 

 

 

 

 

 

 

UZASADNIENIE

  1. Lokalizacja – budynek dawnego pałacu rodziny Wielkopolskich w Chrobrzu.
  2. Zasadność i cel utworzenia Ośrodka oraz jego zadania.

Zgodnie z sugestiami zawartymi w “Strategii Rozwoju Powiatu Pińczowskiego” należy stworzyć warunki do integracji działań poznawczych, kulturotwórczych
i promocyjnych naszego regionu. Organizować życie kulturalne, artystyczne
i twórcze w środowisku i regionie. Inspirować rozwój wszystkich dziedzin działalności kulturalnej oraz kierować pracami twórczymi wykonywanymi dla potrzeb regionu. Upowszechniać dorobek kulturalny, artystyczny i naukowy we wszystkich środowiskach powiatu. W porozumieniu z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego utworzyć stałą ekspozycję materiału archeologicznego pozyskanego podczas wieloletnich prac wykopaliskowych prowadzonych od prawe 50 lat na terenie Złotej i Pełczysk. Chodzi o ślady dotyczące osadnictwa na tych ziemiach od neolitu po okres wpływów rzymskich, a przede wszystkim szczególnie ważne dla nauki, ustalenia związane z kulturą przeworską i osadnictwa na Ponidziu ludów celtyckich.

Utworzenie Ośrodka Kultury na terenie powiatu pińczowskiego o szansa na udostępnienie mieszkańcom Pińczowa oraz turystom archeologicznego dorobku badawczego w formie ekspozycji muzealnej co będzie miało ogromne znaczenie edukacyjne i oświatowe. Poprzez popularyzację pradziejów regionu utrwalać będziemy świadomość o niezwykle bogatej historii i dziedzictwie kulturowym naszej Małej Ojczyzny.

Jednocześnie planowana instytucja powinna pełnić rolę ośrodka naukowo – badawczego, co stworzy możliwość prowadzenia na miejscu fachowej konserwacji znajdowanych eksponatów, ich pełny opis i gromadzenie dokumentacji historycznej. Ośrodek powinien być także miejscem organizowania sympozjów, konferencji i szkoleń.

Ponieważ kultura celtycka pozostawiła swe ślady niemal we wszystkich zakątkach naszego kontynentu, uznawana jest za wspólne europejskie dziedzictwo. Stwarza to dla nas ogromną szansę na szeroko pojętą promocję naszego regionu, zwłaszcza po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej.

Ośrodek Kultury i Tradycji Regionalnej powinien prowadzić bieżącą działalność kulturalną związaną ze środowiskiem wiejskim, organizować cykliczne akcje, zdarzenia i stałe formy edukacji kulturalnej. Część obiektu przeznaczona zostanie na ekspozycje materiałów historycznych traktujących o ruchach narodowo – wyzwoleńczych ze szczególnym uwzględnieniem czasu trwania II Republiki Pińczowskiej.

W utworzonej przy Ośrodku Izbie Pamięci i Tradycji Regionalnej eksponowany będzie dorobek twórców i działaczy szczególnie zasłużonych dla Ponidzia takich jak: Adolf Dygasiński, Józef Morton, prof. Gerard Labuda, Krzysztof Bucki, Józef Kielesiński, Zdzisław Antolski, Henryk Kawiorski, Stanisław Mucha, Adam Skałkowski i inni.

Zostanie utworzona biblioteka z wydawnictwami regionalnymi oraz stała ekspozycja prac plastycznych twórców naszego regionu.

3. Niektóre formy działalności kulturalnej i twórczej proponowane przez Ośrodek:

Ośrodek Kultury i Tradycji Regionalnej w Chrobrzu powinno stać się jednym
z najbardziej atrakcyjnych punktów na mapie kulturalnej, naukowej i turystycznej województwa świętokrzyskiego.

Etatowy Członek Zarządu Powiatu

Dyrektor

mgr Władysław Stępień


Statystyki bieżącej stronyWyświetleń: 2307

Wprowadził(a) do systemu: Wioletta Usnarska, data: 2005-04-20 09:54:31
Opublikował(a): Wioletta Usnarska, data publikacji: 2005-04-20 09:55:30
Ostatnia zmiana: Wioletta Usnarska, data: 2005-04-20 09:55:30
Rejestr zmian bieżącej strony
Archiwalne wersje tej strony