UCHWAŁA NR XXVIII/148/2005
UCHWAŁA NR XXVIII/148/2005
RADY POWIATU W PIŃCZOWIE
z dnia 30 sierpnia 2005 roku
w sprawie uchwalenia Strategii Bezpieczeństwa Powiatu Pińczowskiego na lata 2005-2007
Na podstawie art.4 ust.1 pkt 15 i art.12 pkt 9b ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1592 z późn. zmianami) §9 pkt 9b Statutu Powiatu Pińczowskiego – Rada Powiatu uchwala co następuje:
§ 1
Uchwala Strategię Bezpieczeństwa Powiatu Pińczowskiego na lata 2005-2007.
§ 2
Strategia określona w §1 stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Powiatu
mgr Zbigniew Kierkowski
STAROSTA PIŃCZOWSKI
KOMENDANT POWIATOWY POLICJI
W PIŃCZOWIE
STRATEGIA BEZPIECZEŃSTWA POWIATU PIŃCZOWSKIEGO NA LATA 2005-2007
Pińczów 2005 r
“Systematycznie poprawiając skuteczność, służymy społeczeństwu zapewniając bezpieczeństwo i porządek publiczny, zgodnie z zasadami demokratycznego państwa prawa.Jesteśmy Waszą Policją, razem tworzymy bezpieczne województwo świętokrzyskie”
Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom zamieszkującym powiat , a także ochrona ich mienia mogą być zrealizowane tylko w oparciu o zintegrowane współdziałanie instytucji i podmiotów funkcjonujących na terenie pięciu gmin tworzących powiat oraz jednostek podległych strukturalnie Starostwu Powiatowemu w Pińczowie i Policji.
Zb
yt często wiele zła ma miejsce wokół nas. Przybiera ono różnorodne formy – dorośli przeciw dzieciom, dzieci przeciw dorosłym i w końcu dzieci przeciw dzieciom. Odnotowujemy kolejne akty agresji zawsze kierowanej przeciwko słabszym .Taki wymiar zła poraża bo w każdej chwili sami możemy stać się jego ofiarą. W przeciwieństwie do wielkiej, spektakularnej przestępczości, o której dowiadujemy się nieustannie choćby z mediów, codzienne zło mamy na wyciągnięcie ręki. Za rogiem ulicy, na szkolnym korytarzu, , w pobliżu naszego domu, na autobusowym przystanku. Dlatego też działalność Policji opierać się będzie na przeciwdziałaniu tym czynnikom z udziałem samorządów, społeczeństwa i innych podmiotów czy też instytucji mających na uwadze ład i porządek publiczny.D
la przeciętnego mieszkańca Powiatu Pińczowskiego zagrożeniem najpoważniejszym jest powszechne chamstwo, chuligaństwo, wandalizm, demonstrowane publicznie zachowania nacechowane brutalnością i wulgarnością.Nie mamy zamiaru się z tym godzić, podejmujemy to wyzwanie. Poprawę bezpieczeństwa mieszkańców oraz pokonanie strachu traktujemy jako jeden z nieodzownych czynników rozwoju Miasta i Gminy Pińczów. Stajemy się wyczuleni na zło panujące wokół nas i bez żadnych obaw przeciwstawiamy się temu zjawisku.
Star
osta Pińczowski i Komendant Powiatowy Policji w Pińczowie realizując nałożone zadania przedkładają “STRATEGIĘ BEZPIECZEŃSTWA na lata 2005-2007” przyjmując jednocześnie za cel działalności przeciwstawienie się przemocy, strachowi i przestępczości.
KOMENDANT POWIATOWY POLICJI STAROSTA PIŃCZOWSKI
w Pińczowie.
podinsp. mgr Jan Kowalski dr inż. Andrzej Kozera
Pińczów 2005 r.
ANALIZA ZAGROŻEŃ
W okresie 2004 roku na terenie Powiatu Pińczowskiego stwierdzono łącznie 1077 przestępstw tj. o 108 więcej niż w roku poprzednim. Dane te wskazują na wzrost ilości przestępstw stwierdzonych o 111,1% z jednoczesnym wzrostem wykrywalności o 6,4%. Przyczyną wzrostu ogólnej ilości przestępstw było znaczne ujawnienie przestępstw narkotykowych i gospodarczych.
Do najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa kategorii przestępstw zaliczają się: bójki, pobicia, rozboje, kradzieże, kradzieże z włamaniem i kradzieże pojazdów. Tego rodzaju czyny kształtują w dużej mierze odczucia społeczne obywateli, a także wpływają na ocenę skuteczności pracy Policji.
W zakresie przestępczości nieletnich w 2004 roku odnotowano spadek udziału nieletnich sprawców dokonujących czynów karalnych oraz spadek ilości popełnionych przez nich przestępstw. W 2004 roku nieletni popełnili o 43% mniej przestępstw, a sprawcami ich było o 18% osób mniej niż w roku ubiegłym. Należy to ocenić jako przejaw pozytywny ze strony otwarcia się szkól i nauczycieli na współpracę z policją w zakresie działań zapobiegawczych i profilaktycznych. Ponadto każdy fakt naruszenia przepisów prawa przez nieletniego kończył się wysłaniem pisemnej informacji do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Pińczowie oraz Szkoły do której nieletni uczęszcza.
Analiza przyczyn podejmowanych interwencji domowych wskazuje, iż blisko 80% z nich dotyczyła przemocy w rodzinie. Większość z tych przypadków wynikało
z agresywnego zachowania sprawców, potęgowanego działaniem alkoholu.
W okresie roku 2004 na drogach powiatu pińczowskiego odnotowano 47 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 5 osób, a 73 osoby zostały ranne. Z tego do23 wypadków doszło na terenie gminy Pińczów. W roku 2003 na drogach powiatu odnotowano 49 wypadków drogowych w których śmierć poniosły 3 osoby i 53 zostały ranne. W porównaniu do roku 2003 nastąpił nieznaczny spadek ilości wypadków drogowych o 4 %. Przy tendencji spadkowej wypadków drogowych odnotowano wzrost ilości osób zabitych i rannych w zdarzeniach drogowych. Spowodowane jest to wzrostem obciążenia ruchem kołowym dróg i pogarszającej się infrastruktury dróg na terenie powiatu pińczowskiego.
W roku 2004 w Komendzie Powiatowej Policji w Pińczowie kontynuowano realizacje celów w zakresie obniżenia poziomu strachu i podniesienia poczucia bezpieczeństwa lokalnych społeczności. Zwiększono widoczność patroli policyjnych w miejscach zagrożonych, które zwiększyły swoja represyjność w stosunku do młodocianych chuliganów i osób pod wpływem alkoholu. Głównym czynnikiem decydującym o poczuciu bezpieczeństwa społeczeństwa jest zagrożenie spowodowane chuligaństwem i wandalizmem oraz przestępczością pospolitą, których sprawcami są przeważnie młodociani.Za największą patologię uważany jest alkoholizm, którego skutki są najczęściej dostrzegane przez mieszkańców powiatu pińczowskiego.
W ubiegłym roku przeprowadzono badania wśród mieszkańców powiatu pińczowskiego mające na celu ocenę i rozpoznanie oczekiwań społeczeństwa wobec Policji.
W oparciu o powyższe ustalenia oraz wyniki badań opinii społecznej można wskazać następujące, główne zagrożenia najbardziej dokuczliwe dla społeczeństwa:
- Przestępczość pospolita i dokuczliwe wykroczenia.
- Chuligaństwo , wandalizm , patologie społeczne (np. alkoholizm narkomania).
- Zagrożenia dzieci i młodzieży (np. przemoc w rodzinie i szkole,
tworzenie podkultur młodzieżowych np. blokersi ). - Zagrożenia komunikacyjne dla ruch pieszego i zmotoryzowanego.
Jak wynika z przedstawionych danych realizacja Strategii Bezpieczeństwa w 2004 roku doprowadziła do zmniejszenia ilości przestępstw, a tym samym spowodowała obniżenie strachu w społeczeństwie. Należy zatem kontynuować sprawdzone już działania oraz wprowadzić nowe zadania, które spowodują jeszcze większy wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli miasta i gminy Pińczów.
CELE STRATEGICZNE
Zgodnie ze Strategią Rozwoju Policji na lata 2005-2010 Policja Świętokrzyska realizować będzie trzy główne cele strategiczne:
1. Rzeczywista poprawa stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego, którego realizacja przyczyni się do utrzymania wysokiego społecznego poczucia bezpieczeństwa. Nastąpi to poprzez ograniczenie przestępczości , zjawisk patologicznych oraz obniżenie strat materialnych i niematerialnych powstałych wskutek popełnionych przestępstw.
2. Podniesienie efektywności działania Policji poprzez usprawnienie zarządzania zasobami i informacją wiąże się z tym utrzymanie na wysokim poziomie profesjonalizmu zawodowego Policji. Poprawa efektywności odbywać się będzie stopniowo począwszy od tego, że wzrostowi oczekiwań i wymagań społecznych musi towarzyszyć poprawa organizacji pracy, doskonalenie zawodowe poprzez szkolenia i pracę własną Policjantów.
3. Poprawa wizerunku Policji w społeczeństwie i wzrost zaufania społecznego do Policji opierać się będzie na przeciwdziałaniu zagrożeniom z udziałem i przy współpracy samorządów, społeczeństwa oraz mediów. Aby uzyskać w społeczeństwie pozytywny obraz postrzegania Policji, należy podjąć działania ukierunkowane na podniesienie poziomu jej funkcjonowania wedle oczekiwań społecznych.
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom społecznym Komenda Powiatowa Policji w Pińczowie realizując zadania Strategii Rozwoju Policji Świętokrzyskiej w latach 2005-2010 przedkłada Strategię Bezpieczeństwa na lata 2005 -2007 przyjmując do realizacji następujące cele:
1. Stworzenie bezpiecznego otoczenia
2. Ochrona dzieci i młodzieży
3. Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Strategia Bezpieczeństwa na lata 2005-2007 jest przedsięwzięciem długofalowym, którego ideą jest zwalczanie dokuczliwych dla społeczeństwa przestępstw i wykroczeń oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa obywateli w miejscu swojego zamieszkania.
PARTNERZY I ŹRÓDŁA FINANSOWANIA
W celu skutecznej realizacji zakładanych celów niezbędne jest współdziałanie wielu podmiotów. Szczególne znaczenie wśród nich zajmują władze samorządowe i Policja. Znaczną pomoc w działaniach, głównie o charakterze prewencyjnym, udzieli Straż Miejska ,Straż Leśna oraz Społeczna Straż Wędkarska W działaniach profilaktycznych konieczne jest współdziałanie m.in. z przedstawicielami szkół, organizacji pozarządowych, związków wyznaniowych, wolontariatem , których celem głównym jest ochrona dzieci i młodzieży przed zagrożeniami.
Źródłem finansowania będą środki własne podmiotów realizujących, dotacje celowe, darowizny osób fizycznych i prawnych.
L.p. |
Zamierzony cel |
Zadania do realizacji |
Sposób realizacji |
Realizatorzy |
Termin realizacji |
I. |
Stworzenie bezpiecznego otoczenia |
Zapobieganie |
skuteczne ściganie sprawców przestępstw kryminalnych. Zwiększenie efektywności działań dochodzeniowo –śledczych. |
Sekcja Prewencji Zesp. Łączn. i Inf. Posterunki Policji
Sekcja Kryminalna Rzecznik Prasowy Rada Programowa BPP Starostwo Powiatowe Urzędy Gmin |
I półrocze 2005 I półrocze 2005 na bieżąco na bieżąco
na bieżąco na bieżąco
|
Zwiększenie ilości pełnionych służb patrolowych. |
|
Sekcja Prewencji Straż Miejska Posterunki Policji Straż Leśna Straż Wędkarska Sekcja Kryminalna |
cały rok na bieżąco na bieżąco na bieżąco | ||
Uaktywnienie dzielnicowych w działaniu na rzecz społeczności lokalnych. |
publiczna informację o dzielnicowych w administracjach osiedli, lokalnych mediach. |
Sekcja Prewencji Posterunki Policji Urząd Miasta i Gminy Pińczów. Urzędy Gmin Starostwo Powiatowe Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie Starostwo Powiatowe Urząd Miasta i Gminy, Urzędy Gmin Sekcja Prewencji
Rzecznik Prasowy KPP Pińczów |
na bieżąco na bieżąco
na bieżąco
31.12.2005
na bieżąco
| ||
Rozbudowa i modernizacja systemu monitoringu wizyjnego miasta Pińczowa |
. |
Urząd Miasta i Gminy Pińczów Zespół Łączn. i Inf. Sekcja Kryminalna |
31.12.2005
na bieżąco | ||
Eliminowanie czynników kryminogennych |
kontrolę podmiotów zajmujących się sprzedażą i podawaniem alkoholu, cofanie koncesji na sprzedaż alkoholu wobec podmiotów sprzedających alkohol nieletnim lub naruszających inne przepisy, ujawnianie nieletnich będących pod wpływem alkoholu lub narkotykówi podejmowanie w takich przypadkach dalszych działań restrykcyjnych wobec osób udzielających dzieciom i młodzieży tych środków, działania edukacyjne i pomocowe wobec ofiar przemocy; realizacja procedury “Niebieskie Karty” izolowanie sprawcy od ofiary (występowanie z wnioskami o leczenie sprawców, postępowania karne, schroniska, ). udział w pracach Miejsko Gminnych Komisjach d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych |
Sekcja Prewencji Zespół PG PIH, Urząd Skarbowy Urząd Kontroli Skarb. Miejska Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkohol. Dekanat Pińczowski Stowarzyszenie Rozwoju Kulturalno Gospodarczego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie Pińczowskie Towarzystwo Trzeźwości Kluby AA |
na bieżąco
na bieżąco
| ||
Likwidacja miejsc niebezpiecznych |
|
Sekcja Prewencji Urząd Miasta i Gminy Pińczów Urząd Miasta i Gminy Działoszyce Urzędy Gmin: Złota ,Kije, Michałów spółdzielnie mieszkaniowe kluby sportowe Urząd Miasta i Gminy Pińczów Urząd Miasta i Gminy Działoszyce |
30.06.2005 31.12..2005 na bieżąco na bieżąco
na bieżąco
| ||
Kształtowanie wiedzy o sposobach unikania zagrożeń. |
|
Rzecznik Prasowy Sekcja Prewencji Policji Media lokalne(Echo Dnia, Tygodnik Ponidzia, Słowo Ludu) |
na bieżąco na bieżąco na bieżąco na bieżąco
| ||
II |
Ochrona dzieci i młodzieży |
Zapewnienie bezpieczeństwa w szkołach i ich otoczeniu |
profilaktyczne przedsięwzięcia podejmowane przez dzielnicowego ( prelekcje, spotkania, współpraca z pedagogami szkolnymi); zwalczanie źródeł przestępczości (ściganie członków agresywnych grup nieformalnych, współpraca z pedagogami szkolnymi); realizowanie działań prewencyjnych w rejonach szkół w celu poprawy poczucia bezpieczeństwa młodzieży i eliminowania negatywnych zachowań |
Sekcja Prewencji Dyrekcje Szkół Stowarzyszenia Urząd Miasta i Gminy Pińczów i Działoszyce , Urzędy Gmin Straż Miejska Sekcja Kryminalna
|
31.12.2005
na bieżąco na bieżąco
|
Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci Ograniczenie negatywnych skutków działalności nieformalnych grup młodzieżowych (pseudokibice, blokersi) |
|
Dyrekcje Szkół Urząd Miasta i Gminy Pińczów i Działoszyce, Straż Miejska Stowarzyszenia organizacje pozarządowe Sekcja Prewencji Posterunki Policji Rzecznik Prasowy kluby sportowe
|
na bieżąco na bieżąco na bieżąco na bieżąco
na bieżąco
na bieżąco na bieżąco na bieżąco | ||
Objęcie zainteresowaniem wagarującej młodzieży i nieletnich pozostających bez opieki |
|
Sekcja Prewencji Straż Miejska kuratorzy sądowi Sąd-Wydział Rodzinny i Nieletnich Urząd Miasta i Gminy Pińczów Działoszyce , Urzędy Gmin Michałów, Kije, Złota, Dyrekcje Szkół |
na bieżąco na bieżąco
na bieżąco
| ||
III |
Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym |
Edukacja użytkowników dróg w zakresie bezpiecznego zachowania się na drodze. |
|
szkoły Sekcja Ruchu Dróg. Urząd Miasta i Gminy Pińczów i Działoszyce, Urzędy Gmin, Sekcja Prewencji media lokalne |
na bieżąco na bieżąco na bieżąco na bieżąco |
Wymuszenie przestrzegania przepisów ruchu drogowego wśród kierowców i pieszych |
|
Ogniwo Ruchu Dróg.
|
na bieżąco na bieżąco na bieżąco | ||
Poprawa organizacji ruchu (działania długofalowe) |
2. Poprawa układu komunikacyjnego miasta Pińczowa.
|
Starostwo Powiatowe Urząd Gminy ; Kije, Złota, Michałów , Działoszyce Urząd Miasta i Gminy Pińczów
|
do uzgodnienia na bieżąco
| ||
Poprawa organizacji ruchu (w zakresie małej inżynierii) |
|
. Starostwo Powiatowe Urząd Miasta i Gminy Pińczów KPP Pińczów
|
na bieżąco
na bieżąco
|
Wprowadził(a) do systemu: Wioletta Usnarska, data: 2005-09-23 10:27:41
Opublikował(a): Wioletta Usnarska, data publikacji: 2005-09-23 10:29:22
Ostatnia zmiana: Monika Strojna, data: 2010-06-11 09:40:52
Rejestr zmian bieżącej strony
Archiwalne wersje tej strony